ADR Sud-Vest Oltenia a fost astăzi gazda misiunii economice dedicate companiilor din Serbia de Est și din regiunea Sud-Vest Oltenia care activează în domeniul turismului.
Întâlnirea de afaceri a fost organizată în parteneriat cu Agenția Regională pentru Dezvoltarea Serbiei de Est – RARIS din Zaječar și cu sprijinul Clusterului „Magia Turismului Rural al Estului” din Zaječar și al Camerei de Comerț și Industrie Dolj.
Pe agenda discuțiilor s-au aflat teme legate de dezvoltarea turismului și intensificarea parteneriatelor și a relațiilor comerciale dintre cele două țări. Atât reprezentanții delegației sârbe, cât și companiile din regiunea Sud-Vest Oltenia și-au prezentat activitatea și principalele obiective turistice promovate.
„Ne-am dorit o colaborare cu Serbia, deoarece știm că dispune de resurse importante din punct de vedere turistic și este, totodată, o țară accesibilă pentru turiștii români, fiind situată în apropierea regiunii noastre de dezvoltare. Ne bucurăm că am reușit azi, prin prezența acestei importante delegații din Serbia, să formăm împreună o rampă de lansare pentru dezvoltarea celor două regiuni”, a declarat domnul Alexandru Stănescu, directorul general al ADR Sud-Vest Oltenia.
![](https://ziarulagricol.ro/wp-content/uploads/2023/10/WhatsApp-Image-2023-10-11-at-18.38.51-1024x768.jpeg)
![](https://ziarulagricol.ro/wp-content/uploads/2023/10/WhatsApp-Image-2023-10-11-at-18.37.47-1024x768.jpeg)
Președintele Camerei de Comerț și Industrie Dolj, domnul Gabriel Vlăduț, a subliniat, de asemenea, importanța valorificării destinațiilor turistice din zona Olteniei, prin parteneriate cu operatori străini din domeniul turismului.
Evenimentul a oferit premisele necesare încheierii unui parteneriat pe termen lung între ADR Sud-Vest Oltenia și Agenția Regională pentru Dezvoltarea Serbiei de Est – RARIS din Zaječar, cu scopul promovării regiunilor cu potențial turistic din cele două țări vecine.
![](https://ziarulagricol.ro/wp-content/uploads/2023/10/WhatsApp-Image-2023-10-11-at-18.37.37-1024x768.jpeg)