Astăzi a fost lansat la Craiova, Programul Regional S-V Olrenia 2021-2027. Agenția pentru Dezvoltare Regională Sud-Vest Oltenia este desemnată Autoritate de Management a Programului Regional Sud- Vest Oltenia 2021-2027, asigurând în această calitate gestionarea și implementarea Programului în conformitate cu principiul utilizării eficiente și transparente a fondurilor.
În cadrul Conferinței Regionale Sud-Vest Oltenia desfășurată în cadrul proiectului Roreg „Regiunea sa devoltă prin PR SV Oltenia 2021-2027 au participat: Adrian Câciu- Ministrul Finanțelor, Bogdan Păscuț- Secretar de Stat Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene, Alexandru Stânescu- Director General ADR SV Oltenia, primarii celor mai mari orașe din Regiune, președinții Consiliilor Județene, Mitropolitul Olteniei, reprezentanții instituțiilor de profil și echipa ADR SV Oltenia.
![](https://ziarulagricol.ro/wp-content/uploads/2022/11/WhatsApp-Image-2022-11-17-at-08.37.15-1024x768.jpeg)